New Richmond and Batavia win SBC division wrestling championships

February 17th, 2011    Author: Richard Crawford    Filed Under: Sports

Simpson, Bauer, and Prindle are tourney’s most valuable matmen

New Richmond and Batavia both fairly easily won their respective division championships in the Southern Buckeye Conference Wrestling Tournament that took place at Amelia High School in its first year in the league.

Grapplers from both divisions competed against each other, but the team totals were separated into the usual division line-ups.

American Division final team standings: New Richmond (NR) 216.5, Bethel-Tate (BT) 107, Western Brown (WB) 102, Goshen (Gos) 99.5, Amelia (Ame) 68, and Clermont Northeastern (CNE) 45.

National Division final team standings: Batavia (Bat) 119, Blanchester (Blan) 75, Williamsburg (Wms) 34, and East Clinton (EC) 30.5.

The following are the championship finals results followed by the consolation finales.

103-pounds: Brandon Kahlenbeck (BT) pinned Jordon Hooks (NR) 5-minutes, 16-seconds. Michael Marlow (WB) pinned Logan Krebs (CNE) 1:30.

112: Nick Simpson (CNE) over Brody Hooks (NR) 16-6. Andy Clolinger (Ame) over Dylan Smith (Blan) 13-8.

119: Justin Skaggs (NR) over Brian Carter (BT) 12-2. Billy Combs (Gos) over Blake Silvas (WB) 11-0.

125: Cody Gabelman (NR) over Chip Ratcliff (BT) 5-3. Kenon Bowling (WB) pinned Chad Farmer (Ame) 2:51.

130: Tory Bauer (WB) over Chase Eldridge (Bat) 5-0. Jake Hamblin (BT) over Brandon Mues (NR) 4-0.

135: Sam Anderson (NR) over Zach Hargis (Bat) 7-1. Dylan Creager (CNE) over Connor Rahm (Gos) 10-5.

140: Aaron Walker (Gos) pinned Adam Meares (EC) 0:50. Clay Loadman (NR) over Shane Jeffers (Wms) 17-2.

145: Ryan Zawacki (NR) pinned Mikey Musselman (Bat) 5:16. Jeff Mack (BT) over Jordan Dawson (Blan) 17-3.

152: Justin Dillinger (WB) pinned Cory English (NR) 2:59. Anthony Carome (Gos) over Mike Almond (Bat).

160: Jake Prindle (Bat) pinned Kevin Reid (NR) 4:05. Josh Runyon (Blan) over Blake Hurtt (BT) 7-5, overtime.

171: Gabe Archer (BT) over James White (NR) 14-9. Andy Wallace (WB) over Tim Lee (Blan) 6-5.

189: Victor Anderson (Ame) pinned Jon Ward (BT) 1:28. Kavial Henley (Blan) pinned Nick Bonavita (Bat) 1:39.

215: Travis Boyd (Blan) over Austin Arnold (Gos) 4-2. Marc McDonald (Ame) pinned Robby Minney (EC) 2:23.

285: J. R. Forsee (NR) over Jordan Smith (Wms) 11-3. T. J. Settles (Gos) over Ray DeRossett (WB) 3-1.

Bauer became the 10th Clermont County League/SBC wrestler to win four league titles, Simpson, Skaggs, Walker, Dillinger, and Forsee won their second conference crown.

Simpson and Bauer tied as the Tournament Most Valuable Wrestler in the American Divison and Prindle won in the National.

Deron Shinkle of New Richmond and Bob Walker of Batavia won coach of the year honors in the American and National divisions, respectively.

The officiating crew of Paul Dunaway, Dan Moody, Chad Mosbacker, and Terry Shinkle received much praise as did Amelia athletic director James Collins and his staff of coaches, faculty, and Baron Athletic Boosters for the operation of the tournament and the hospitality room and the scoring/statistics unit of Tim Young, Steve Shinkle, and Bob Guy was lauded, too.

SHARE: share on facebook share on digg share on linkedin share on stumbleupon email to a friend

Leave a Reply

 
  • Clear
    Clear
    70°F
    real feel: 78°F
    humidity: 100%
    wind speed: 0 m/s N
     
  • Holman GMC
  • E.C. Nurre Funeral Homes
  • WOBO 88.7 FM
  • Health Source of Ohio