Lenhardt, Wear are SBC-N most valuable

July 17th, 2010    Author: Richard Crawford    Filed Under: Sports

The Southern Buckeye Conference National Division has chosen its spring sports all-stars for the 2010 campaign.

Following are the Clermont County members of each respective dream team with their year in school.

Baseball

First team

Ryan Anstaett (12), Joey Wahl (12), David Lenhardt (11), and Nathan Wiesmore (11) of Batavia, Danny Smith (12) and Jason Zavislak (11) of Williamsburg.

Second team

Tyler Carver (10) and Austin Lenhardt (9) of Batavia and Kevin Keeton (11) of Williamsburg.

Player of the year

David Lenhardt

Final conference record and division standings

Batavia 7-6, East Clinton 7-6, Williamsburg 4-9, Blanchester 4-9, and Georgetown 0-13.

Softball

First team

Kierstan Bowling (12), Montana Wear (10), and Hillary White (10) of Felicity, Samantha Ison (12) and Tara Theiryoung (12) of Batavia, and Rachel Meisberger (11) of Williamsburg.

Second teram

Shelby Taulbee (12) and Jordan White (10) of Felicity, Brittany Luginbuhl (12) and Jill Crouch (11) of Batavia, and Melanie Posey (12) and Courtney Wagers of Williamsburg.

Player of the year

Wear

Coach of the year

Damon Smith of Felicity

Final conference record and division standings

Felicity 14-1, Blanchester 9-6, Batavia 8-7, Williamsburg 8-7, East Clinton 2-13, and Georgetown 1-14.

Boys track

First team

Marcus Barber (12), Joey Catron (12), Miles Ruby (12), Robbin Shanklin (12), Nick Heilman (11), Jason Zavislak (11), and Clayton Scheidler (10) of Williamsburg, Josh Moon (10) of Batavia, and Chris Shouse (12) of Felicity.

Second team

Jacob Simpson (12), Billy Hickey (11), Charles Oliver (11), and Michael Posey (9) of Williamsburg and Ethan Rudd (9) of Felicity.

Final conference meet standings

Blanchester 181, Williamsburg 143, Batavia 77, Georgetown 74, East Clinton 25, and Felicity 22.

Girls track

First team

Amy Brown (12), Melanie Carter (12), Brooke Nooe (12), Courtney Pringle (12), Molly Bruns (11), Heidi McManus (10), Shannon Dewey (9), Rebekah Jordan (9), and Gabrielle Press (9) of Williamsburg, Jaclyn Crouch (12) and Carrie Baird (10) of Batavia, and Arica Stutz (9) of Felicity.

Second team

Katherine McPhillips (11), Kacie Smith (11), and Ryan Gifford (10) of Williamsburg.

Coach of the year

Karen Healey of Williamsburg

Boys tennis

First team

Nathan Sisodia (12) and Chad Moles (11) of Batavia and Tyler Carter (12), Jacob Fry (10), and Bryan McRae (10) of Felicity.

Second team

Luke Bradburn (11) and Trevor Shouse (10) of Felicity.

Coach of the year

Jon Nau of Batavia
SHARE: share on facebook share on digg share on linkedin share on stumbleupon email to a friend

Leave a Reply

 
  • Sunny
    Sunny
    79°F
    real feel: 81°F
    humidity: 57%
    wind speed: 0 m/s N
     
  • WOBO 88.7 FM
  • E.C. Nurre Funeral Homes
  • WOBO 88.7 FM
  • Health Source of Ohio