Milford Eagles and New Richmond Lions are county’s swim team pace setters

December 30th, 2009    Author: Richard Crawford    Filed Under: Sports

New Richmond boys and girls varsity swimming teams began their 2009-10 campaign by placing third at Cincinnati Country Day School.

Greenfield McClain won both the boys and girls divisions of competition. The Tiger boys had 116 points and New Richmond 75. The Tiger girls gathered 131 points and New Richmond 38.

The New Richmond boys earned a couple of first places.

The members of the New Richmond varsity boys siwimming team are, front row from left, Jesse Rust, Mark Miller, Theo Osterman, Anthony Goodrich, Jacob Singleton, Steve Benton, Alex Lewis, Grtant Gillman, and Jake Ober; back row, Alex Ariapad, Tanner Duncan, Colt Reese, Fred Wheeler, Henry Bezold, Travis Wander, Joe Shepherd, and Max McBride. Not pictured, coach Joe Middeler.
The 200-yard medley relay of Blake Beckett, Mark Miller, Alex Ariapad, and Jacob Siingleton turned in a time of 2-minutes and 4.44-seconds.

Miller was champion of the 100-yard breaststroke in 1:19.33.

A trio of second places were earned by the Red and Black.

Miller was runner-up in the 50-yard freestyle in 26.37. Jacob Miller garnered second in the 100-yard freestyle in 1:03.49. Kara Burns registered the best place for the girls with her second spot in the 100-yard breaststroke in 1:21:10.

Third places were recorded in four events.

Ariapad's time of 1:17.20 got him a third in the 100-yard butterfly. Gabrielle Benton was third in the 100-yard freestyle with a completion in 1:13.76. Victoria Booker was third in the 500-yard freestyle with a clocking of 8:28.48. The boys 200-yard freestyle relay was third in 1:50.08. The members of this Lion quartet were Miller, Ariapad, Singleton, and Colt Reese.

The members of the boys team, coached by Joe Middeler, are Blake Beckett, Anthony Goodrich, Alex Lewis, Max McBride, Mark Miller, and Travis Wander (seniors), Daniel Dooley, Jesse Rust, and Jacob Singleton (juniors), Alex Ariapad, Grant Gilman, Theo Osterman, Joe Shepherd, and Robbie Workman (sophomores), and Steven Benton, Henry Bezold, Tanner Duncan, Jake Ober, Colt Reese, and Trace Smith (freshman).

The members of the girls team, coached by Judy Middeler, are Gabriel Benton, Micha Brondhaver, Samantha Hamilton, and Amanda Schmidt (juniors), Zeyneb Dilmen, Samantha Gregory, Ashley Koslosky, Greer Neess, and Khyla Parsons (sophomores), and Vicki Booker, Kara Burns, Marissa David, Becky Lemar, and Olivia Rohdes (freshmen).

Milford has been a dominant force in the Fort Ancient Valley Conference (FAVC).

Statistically, the Eagles have been at or near the forefront in most categories.

Boys

200-yard medley relay: Milford (first) 1:42.33.

200 freestyle: Beau Robinson (first) 1:49.42 and Thomas Pruse (second) 1:54.30.

200 individual medley: Dave Matulis (secoond) 2:12.01 and Joel Keefer (third) 2:14.32.

20 free: Chris Williams (second) 22.83 and Robinson (third) 22.94.

100 butterfly: Robinson (first) 53.44 and Connor Litmer (third) 59.38.

100 free: Williams (second) 50.36 and Robinson (third) 50.63.

500 free: Prus (second) 5:14.35and Keefer (third) 5:32.93.

200 free relay: Milford (first) 1:34.55.

100 backstroke: Alex Frank (first) 58.98, Matulis (second) 59.25, and Prus (third) 1:03.54.

100 breaststroke: Matulis (second) 1:04.87 and Keefer (third) 1:09.85.

400 free relay: Milford (first) 3:23.18.

Girls

200 medley relay: Milford (first) 1:59.28.

200 free: Julilyn Brown (first) 2:02.84, Kelsey Meranda (second) 2:11.28, and Sarah Frank (third) 2:17.77.

200 individual medley: Laurin McClure (first) 2:29.41 and Anita Johnson (second) 2:29.48.

50 free: Brown (first) 25.61.

One-meter diving: Margaret Craycraft (first) 263.00 points and Marlee McCloud (secoond) 161.95.

100 fly: McClure (first) 1:02.58 and Brown (second) 1:07.25.

100 free: Brown (first) 55.34.

500 free: Gwen Storch (third) 5:57.24.

200 free relay: Milford (first) 1:48.48.

100 back: Storch (first) 1:03.39.

100 breast: Johnson (first) 1:16.18, Julia Prus (second) 1:17.27, and Frank (third) 1:18.85.

400 free relay: Milford (first) 3:52.56.

Gary Tameris ia the coach of the swimming Eagles.

The members of the boys squad are Dan Matulis and Chris Williams (seniors), Connor Litmer, Clark McCloud, and Timo Lange (juniors), Nick Brown, Alex Frank, Dave Matulis, Thomas Prus, Beau Robinson, Andrew McDarty, Brendan Sullivan, and Zak Woodson (sophomores), and Mitch Conner, Joel Keefer, Cade Williams, Josh Montgomery, and Bruce Rich (freshmen).

The members of the girls team are Julilyn Brown, Sarah Frank, Laurin McClure, Gwen Storch, Naomi Week, and Allison Burtoft (seniors), Jessie Sinkula, Lindsay Bartsch, and Rachel Thompson (juniors), Mariah Hudson, Anita Johnson, Julie Prus, Aleeyse Utech, Kayla Villano, Kendall Lehr, and Sydney Laskarzewski (sophomores), and Kelsey Meranda and Morgan Litmer (freshmen).

Glen Este, under coach Alan Kirk, has also been competing.

The members of his girls team consists of Gabrielle Branson (senior), Sarah Fuller, Hannah Haskins, Miranda Kelch, Alyssa Newyear, and Kalah Perry (juniors), Mary Ann Baker, Alli Ballitch, Sommer Clark, Jessie Dugan, Elizabeth Hollinden, Stacy Howell, Samantha Lawson, Samantha Lee, Megan Reeves, Courtney Strong, Brandi Teeters, and Amber Ward (sophomores), and Kat Casagrande, Kristinia Clegg, Megan Killian, Sydney Null, Kaitlyn Sturgeon, and Brittany Tungate (freshmen).

The members of the boys squad consists of John Roth (senior), Tyler Weidner (junior), and Daniel Beasley, Brandon Behymer, Nolan Fisher, and Thomas Moore (sophomores).

Batavia team members are Julio Martinez and Allison Wallace.

Clermont Northeastern is also represented in the aqua sport by a competitor. Harry Snyder, a junior, competes in the 50 and 100 free events.
SHARE: share on facebook share on digg share on linkedin share on stumbleupon email to a friend

Leave a Reply

 
  • Clear
    Clear
    59°F
    real feel: 61°F
    humidity: 82%
    wind speed: 0 m/s N
     
  • WOBO 88.7 FM
  • E.C. Nurre Funeral Homes
  • WOBO 88.7 FM
  • Health Source of Ohio