Southern Buckeye American all-stars are chosen

August 26th, 2007    Author: Richard Crawford    Filed Under: Sports

Bethel-Tate, Clermont Northeastern, Goshen, and New Richmond were well-represented on the Southern Buckeye Conference American Division spring sports all-star dream teams.

Following are the Clermont County members of those respective squads.

Baseball

Player of the Year

Trace Voshell (Clermont Northeastern)

Coach of the Year

Jason Kreimer (Clermont Northeastern)

First team

Justin Marshall (senior) of Bethel-Tate; Michael Jefferson (senior), Trace Voshell (senior), and Justin Messinger (sophomore) all of Clermont Northeastern; Kevin Hornsby (junior) and Aaron Rogers (freshman) both of Goshen; and Jeff Case (senior) and Colton Highlander (senior) both of New Richmond.

Second team

Austin Newman (junior) and Ryan Wagoner (junior) both of Bethel-Tate; Zach Hall (junior), Graham Nash (junior), and Tyler Sanders (junior) all of Clermont Northeastern; Kyle Daulton (junior) and Nick Weitlauf (junior) both of Goshen; and Cody Reardon (junior) of New Richmond.

Final conference record

Clermont Northeastern 10-3, Western Brown 10-3, New Richmond 7-6, Bethel-Tate 6-7, and Goshen 4-9.

Softball

Coach of the Year

Jim Ferris (New Richmond)

First team

Shena Stayden (senior) of Bethel Tate; Erin Connor (senior) and Kara Johnson (senior) both of Clermont Northeastern); Stephanie Gibson (senior) of Goshen; and Kelsey Cornett (sophomore), Molly Gross (sophomore), Michelle Sweet (sophomore), and Megan Troxell (sophomore) all of New Richmond.

Second team

Cindy Galea (senior), Nikki Grau (senior), and Rachael Johsnon (junior) all of Bethel-Tate; Dawn Rapp (senior) and Haley Shinkle (senior) both of Clermont Northeastern; Stephanie Fiscus (sophomore) of Goshen; and Karlie Mazzaro (junior) of New Richmond.

Final conference record

New Richmond 13-1, Western Brown 11-3, Clermont Northeastern 10-4, Goshen 5-9, and Bethel-Tate 4-10.

Boys track

Runner of the Year

Eric Finan (New Richmond)

Coach of the Year

Warren McConnell (New Richmond)

First team

Kyle Roberts (junior) and Cody Sauer (sophomore) both of Bethel-Tate; Ryan Giltz (senior), Casey Hadley (senior), Robert Romeo (senior), Josh Shouse (senior), William Tedrick (senior), Kyle Toles (junior), and Mike Latchford (freshman) all of Goshen; and Eric Finan (senior), Tyler Hughes (senior), Devin Ruck (senior), Rickey Schafer (senior), David Sheldon (senior), Andrew Kappes (junior), Ben Werle (junior), Steve Gantzer (sophomore), and Andrew Nealan (freshman) all of New Richmond.

Second team

Sean Adams (sophomore), Mike Hill (sophomore), and Kameron Wilson (freshman) all of Bethel-Tate; and Josh Daniels (sophomore) and Mike Maupin (freshman) both of New Richmond.

Southern Buckeye Conference American Division meet

New Richmond 137, Goshen 95, Western Brown 65, Bethel-Tate 52, and Clermont Northeastern 3.

Girls track

Runner of the Year

Emily Tyler (Bethel-Tate)

Co-coach of the Year

Samantha Renn (Bethel-Tate)

First team

Erinn Ballein (senior), Brittany Brannock (junior), Tarah Cole (junior), Jessica Kretzer (junior), Nancy Regensburger (junior), Emily Tyler (junior), Alissa Wallace (junior), and Autumn Schellenberger (freshman) all of Bethel-Tate; and Staci Hicks (junior), Kim Steele (junior), Desiree Chandler (sophomore), and Kelsey Gaffney (sophomore) all of Goshen.

Second team

Lauren Wessell (sophomore) and Kelly Minarchek (freshman) both of Bethel-Tate; Savannah Sullivan (senior) and Aja Pettit (freshman) both of Goshen; and Alana Kennedy (sophomore) and Noelle Schickling (freshman) both of New Richmond.

Southern Buckeye Conference American Division meet

Western Brown 123.5, Bethel-Tate 122, Goshen 73, New Richmond 26, and Clermont Northeastern 8.5

Boys tennis

Player of the Year

Greg Mott (New Richmond)

First team

Thomas McKeehan (senior) of Clermont Northeastern, Mark Halvorsen (senior) of Goshen, and Bill Loyd (senior) and Greg Mott (senior) both of New Richmond.

Second team

Tyler Pace (senior) and Austin Kucera (senior) both of Bethel-Tate, and Robbie Wolfe (senior) of Goshen.

Final conference record

Western Brown 12-0, New Richmond 9-3, Goshen 6-6, Clermont Northeastern 4-8, and Bethel-Tate 2-10.
SHARE: share on facebook share on digg share on linkedin share on stumbleupon email to a friend

Leave a Reply

 
  • Clear
    Clear
    61°F
    real feel: 63°F
    humidity: 82%
    wind speed: 0 m/s N
     
  • Health Source of Ohio
  • E.C. Nurre Funeral Homes
  • WOBO 88.7 FM
  • Health Source of Ohio