‘Best Dog’ awards ceremony held

February 2nd, 2007    Author: Michael Bradley    Filed Under: News

The sixth annual ‘Best Dog in Clermont County’ awards ceremony took place at the Union Township Civic Center Jan. 30.

The annual contest, which was open to county residents in kindergarten through sixth grade, is sponsored every year by the county auditor’s office, the Board of Clermont County Commissioners, and the county Humane Society.

“The main purpose of this contest is to increase awareness about our animal population,” said county auditor and contest judge Linda Fraley. “Knowledge of dog registration, adoptable pets through the animal shelter, and proper pet care.”

Four hundred and forty-three children representing 11 county schools entered the contest by drawing a picture of their dog accompanied with an essay describing why their dog was the best in the county.

The winners of the sixth annual
"Talk about a tough job for the judges," Fraley said. "I look forward to seeing those pictures and reading those stories. The relationships that these kids have with their dogs is something special."

The awards ceremony, which attracted more than 100 people, included a welcome by Fraley, remarks from Humane Society President Nadora Hill, and closing remarks by municipal judge Anthony Brock.

Deputy Auditor Phil Brown presented the awards (gift baskets and gift certificates) to the first, second, and third place winners in grades K-6.

Contest judges Fraley, County Commissioner Bob Proud, and Humane Society Director Kim Naegel determined the following winners:

Kindergarten

First place was Mikayla Day Fritch of Seipelt Elementary, second place was Christian Leggett of Felicity-Franklin, and third place was Max Turner of Felicity-Franklin.

First Grade

First place was Sarah Hoog of Felicity-Franklin, second place was Kaitlyn Sharp of Felicity-Franklin, and third place was Jocelyn Paxton of Mulberry Elementary.

Second Grade

First place was Ethan Brown of Felicity-Franklin, second place was Brianne Carwell of CNE Elementary, and third place was Lilly Hedrick of New Richmond Elementary.

Third Grade

First place was Mark Swing of St. Andrew-St. Elizabeth Ann Seton, second place was Hannah Huffer of Seipelt Elementary, and third place was Hannah Wuerfel of St. Andrew-St. Elizabeth Ann Seton.

Fourth grade

First place was Hannah Campbell of Seipelt Elementary, second place was Nicole Geygan of Summerside Elementary, and third place was Jessica Duncan of St. Andrew-St. Elizabeth Ann Seton.

Fifth Grade

First place was Kristi Duncan of St. Andrew-St. Elizabeth Ann Seton, second place was Maddie White of St. Andrew-St. Elizabeth Ann Seton, and third place was Alexandria Atkins of Batavia Middle School.

Sixth Grade

First place was Jonathan Ward of Bethel Tate Middle School, second place was Taylor May of Seipelt Elementary, and third place was Beatrice Craycraft of Seipelt Elementary.

The judges gave special recognition this year to a dog named Daisy, who belongs to Loveland Primary School special education teacher Lauren Short.
SHARE: share on facebook share on digg share on linkedin share on stumbleupon email to a friend

Leave a Reply

 
  • Sunny
    Sunny
    61°F
    real feel: 66°F
    humidity: 51%
    wind speed: 3 m/s W
     
  • WOBO 88.7 FM
  • E.C. Nurre Funeral Homes
  • WOBO 88.7 FM
  • Health Source of Ohio