GE, Amelia athletes abound among FAVC stars

January 5th, 2007    Author: Richard Crawford    Filed Under: Sports

The coaches of the Fort Ancient Valley Conference have chosen their fall sports all-star teams. Glen Este is a member of the Buckeye Division and Amelia is a member of the Cardinals Division.

Glen Este senior running back Donnie Talbott was the FAVC-Buckeye Division Co-Player of the Year in football. Following are the Clermont County members of those dream teams. Included are grades in school and positions played, if known, of each all-star.

BUCKEYE DIVISION

Football

First team

Adam Chambers (12) defensive lineman, Jerrick Boykin (12) defensive back, Alex Martin (12) offensive lineman, Ryan Meckstroth (12) offensive lineman, Donnie Talbott (12) running back, and Matt Winegardner (12), defensive lineman.

Second team

Cody Bitzer (12) running back and Cory Slater (12) linebacker.

Co-athlete of the year

Talbott

Final conference record (overall record).

Glen Este 3-1 (9-3), Anderson 3-2 (7-3), Harrison 3-2 (9-4), Winton Woods 3-2 (6-5), Mason 3-2 (5-5), and Loveland 0-5 (3-7).

Boys Cross Country

Second team

C. J. Pickelheimer

Final conference score

Loveland 25, Anderson 55, Mason 58, Harrison 120, and Glen Este 123.

Girls Cross Country

First team

Stephanie Stoffel

Final conference score

Mason 38, Loveland 42, Anderson 53, Glen Este 125, and Harrison 127.

Volleyball

First team

Danielle Woll (12).

Second team

Beth Gebell (12).

Final conference record (overall record).

Mason 10-0 (20-4), Anderson 8-2 (15-8), Loveland 5-5 (15-8), Harrison 5-5 (9-15), Glen Este 2-8 (12-13), and Winton Woods 0-10 (7-14).

Boys Golf

Second team

Devin Stanton (12).

Final conference record (overall record).

Loveland 4-1 (9-4), Mason 4-1 (4-4), Harrison 3-2 (6-2), Anderson 3-2 (4-8), Glen Este 1-4 (1-8), and Winton Woods 0-5 (3-9).

Girls Golf

Second team

Lacey Smith (11).

Final overall record

Kings 15-3, Mason 13-3, Anderson 12-3, Wilmington 6-4, Turpin 9-12, Harrison 6-13, Glen Este 2-10, Northwest 2-13, Little Miami 0-10, and Mount Healthy 0-13. Amelia did not field a team.

Girls Tennis

Second team

Barb Petty (12) first singles.

Final conference record (overall record).

Mason 5-0 (12-2), Anderson 4-1 (7-6), Loveland 3-2 (9-7), Harrison 2-3 (8-7), Winton Woods 1-4 (7-7), and Glen Este 0-5 (2-8).

Boys Soccer

First team

Jake Jones (10).

Second team

Brennen Bender (12) and Kyle Riffle (12).

Final conference record (overall record).

Mason 4-0-1 (9-4-4), Anderson 4-1-0 (10-5-3), Loveland 3-1-1 (9-6-3), Harrison 1-3-1 (2-10-3), Winton Woods 1-4-0 (6-7-4), and Glen Este 0-4-1 (4-12-1).

Girls Soccer

First team

Sara Niebuhr (12) and Jen Keller (11).

Second team

Dana Hutchinson (10) and Samantha Rupert (10).

Final conference record (overall record).

Anderson 4-0-1 (15-2-2), Loveland 3-1-1 (10-4-3), Mason 3-1-1 (9-6-4), Harrison 2-3-0 (6-11-0), Glen Este 0-3-2 (4-9-3), and Winton Woods 0-4-1 (6-9-2).

CARDINAL DIVISION

Football

First team

Mike Beard (12) offensive lineman, David Carr (12) wide receiver, and David Minshall (12) linebacker.

Second team

Matt Farley (11) linebacker and Jesse Held (11) running back.

Final conference record (overall record).

Turpin 5-0 (12-2), Kings 4-1 (8-2), Wilmington 3-2 (4-6), Amelia 2-3 (3-7), Little Miami 1-4 (1-9), and Walnut Hills 0-5 (0-10).

Boys Cross Country

First team

Adam Sprague

Final conference score

Turpin 24, Kings 42, Walnut Hills 76, Wilmington 123, Little Miami 125. Amelia did not field a full team.

Girls Cross country

First team

Kayla Wakefield.

Second team

Beth Wilson.

Final conference score

Turpin 20, Kings 43, Wilmington 112, Amelia 116, Walnut Hills 117, and Little Miami 145.

Volleyball

First team

Bailey Metzner (12)

Second team

Laura Beach (12)

Final conference record (overall record).

Turpin 9-1 (19-4), Kings 9-1 (14-9), Little Miami 6-4 (15-8), Wilmington 4-6 (10-15), Amelia 1-9 (6-17), and Walnut Hills 1-9 (5-19).

Boys Golf

First team

Eric Fedus (12).

Second team

Ahren Kirschner (12).

Final conference record (overall record).

Kings 5-0 (11-1), Wilmington 4-1 (8-1), Turpin 3-2 (8-3), Amelia 2-3 (8-3), Little Miami 1-4 (10-8), and Walnut Hills 0-5 (3-9).

Girls Tennis

Second team

Ana Hegele (11) first singles.

Final conference record (overall record).

Turpin 5-0 (10-6), Kings 4-1 (6-3), Little Miami 3-2 (12-5), Wilmington 2-3 (6-5), Walnut Hills 1-4 (2-9), and Amelia 0-5 (1-11).

Boys Soccer

First team

Andrew Roller (12), Eric Schweinhart (12), and Chris Banner (11).

Second team

Nathan Fite (12) and Tyler Sprague (11).

Final conference record (overall record).

Turpin 5-0-0 (11-6-1), Kings 4-1-0 (9-8-1), Walnut Hills 3-2-0 (8-7-2), Wilmington 1-4-0 (5-9-2), Little Miami 1-4-0 (5-12-0), and Amelia 1-4-0 (3-13-0).

Girls Soccer

First team

Katherine Westendorf (12), Allie Zeller (12), Ashley Crutcher (11), and Sarah Vinson (10).

Second team

Brittany Klaas (10) and Megan Spencer (10).

Final conference record (overall record).

Walnut Hills 5-0-0 (8-7-2), Amelia 3-1-1 (10-5-3), Turpin 3-1-1 (8-7-2), Kings 2-3-0 (4-13-0), Little Miami 1-4-0 (2-15-0), and Wilmington 0-5-0 (1-13-2).

SHARE: share on facebook share on digg share on linkedin share on stumbleupon email to a friend

Leave a Reply

 
  • Partly sunny
    Partly sunny
    55°F
    real feel: 59°F
    humidity: 87%
    wind speed: 1 m/s E
     
  • E.C. Nurre Funeral Homes
  • E.C. Nurre Funeral Homes
  • WOBO 88.7 FM
  • Health Source of Ohio