All-stars add veteran talent and experience

September 4th, 2006    Author: Richard Crawford    Filed Under: Sports

Boys Cross Country

Lettermen returning

Batavia: Thomas Cowan, a junior, and Tyler Hensley, a sophomore.

Clermont Northeastern: Mario Leonard, a junior.

Felicity: Justin Keltch, a sophomore.

Goshen: Robert Romeo, a senior.

Milford: Nathan Bullock, a senior, and Chris Myers, a senior.

New Richmond: Eric Finan, a senior, Ian Perkins, a senior, Taylor Andrews, a senior, and Ben Werle, a junior.

Lettermen lost

Felicity: Billie Elkins.

Goshen: David Brown, Matt Koch, Mike Ross, and Logan singleton.

Milford: Craig Belliston.

New Richmond: Adam Wolf and Aaron Egan.

Final Southern Buckeye Conference American Division finish: Goshen 24, New Richomnd 35, and Bethel-Tate 62.

Final Southern Buckeye Conference National Division finish: Georgetown 37, Blanchester 51, East Clinton 67, Batavia 85, and Felicity 89.

Final Fort Ancient Valley Conference Buckeye Division finish: Loveland 41, Mason 55, Anderson 57, Winton Woods 111, Harrison 131, Amelia 179, Walnut Hills 189, and Glen Este 195.

Final Greater Miami Conference finish: Middletown 43, Sycamore 62, Milford 92, Lakot aWest 97, Colerain 11, Fairfield 158, Oak Hills 166, Lakota East 174, and Princeton 250.

Girls Cross Country

Letterwomen returning

Bethel-Tate: Tarah Cole, a junior.

Goshen: Colleen Foote, a junior, and Staci Hicks, a junior.

New Richmond: Annie Hartigan, a sophomore, and Alana Kennedy, a sophomore.

Letterwomen lost

Bethel-Tate: Laura Matthews, Elizabeth Reed, Melissa Taylor, and Kayla Weaver.

Final Southern Buckeye Conference American Division finish: Western Brown 30, Bethel-Tate 53, Goshen 80, New Richmond 89, and Georgetown 109.

Final Fort Ancient Valley Conference Buckeye Division finish: Mason 30, Loveland 43, Anderson 69, Harrison 127, Walnut Hills 141, Glen Este 172, and Amelia 173.

Final Greater Miami Conference finish: Colerain 28, Oak Hills 70, Sycamore 101, Lakota West 107, Lakota East 108, Middletown 164, Milford 176, Princeton 196, and Fairfield 221.

Volleyball

Letterwomen returning

Clermont Northeastern: Erin Conner, a senior, Emma Keough, a senior, and Lyndsey Waldman, a senior.

Felicity: Cortney Lucas, a junior, and Falisha McCann, a junior.

Glen Este: Alisha Sena, a senior, and Danielle Woll, a senior.

New Richmond: Megan Bevins, a senior.

Letterwomen lost

Amelia: Jill Kolenski, Sarah Porter, and Molli Smith.

Batavia: Courtney Bradley, Stefanie Eggleton, Cassie Faris, and Erin Shinkle.

Bethel-Tate: Rebecca Morrow.

Clermont Northeastern: Megan Messinger, Morgan Ross, and Casey Waldman.

Glen Este: Moriah Hodge.

Goshen: Bobbi Endicott and Amanda Smith.

Milford: Rachael Huebener.

Williamsburg: Shelby Turkelson.

Final Southern Buckeye Conference American Division finish (final regular season record): Clermont Northeastern 14-0 (18-0), Western Brown 10-4, Goshen 7-7 (9-11), New Richond 2-12 (3-18), and Bethel-Tate 0-14 (1-15).

Final Southern Buckeye Conference National Division finish (final regular season record): Batavia 13-2 (18-3), East Clinton 12-3, Blanchester 8-7, Felicity 7-8 (8-8), Georgetown 5-10, and Williamsburg 2-13 (3-15).

Final Fort Ancient Valley Conference Buckeye Division finish (final regular season record): Walnut Hills 7-0, Mason 6-1, Anderson 5-2, Harrison 4-3, Loveland 3-4, Glen Este 2-5 (8-12), Amelia 1-6 (4-14), and Winton Woods 0-7.

Final Greater Miami Conference finish (final regular season record): Lakota West 9-0, Lakota East 8-1, Oak Hills 7-2, Colerain 5-4, Milford 4-5 (10-12), Hamilton 4-5, Fairfield 3-6, Sycamore 3-6, Middletown 2-7, and Princeton 0-9.

Boys Golf

Lettermen returning

Amelia: Ahren Kirschner, a senior.

Batavia: Derek Boggs, a junior, Brent Braselton, a junior, Bill Braselton, a senior, and Tyler Hawk, a senior.

Bethel-Tate: P. J. Canter, a senior, Tyler Pace, a senior, and Luke Parker, a sophomore.

Clermont Northeastern: Travis Powell, a senior.

Felicity: Alex Jarman, a senior.

Glen Este: Devin Stanton, a senior.

Goshen: Kevin Hornsby, a junior.

Lettermen lost

Amelia: Eric Fedus and Eric Rothman.

Batavia: Jake Santel.

Clermont Northeastern: Bryan althammer, Josh Noland, and Sean Roy.

Felicity: Chad Estep.

Glen Este: Matt Wulker.

Goshen: Justin Boone.

Milford: Nick Barlow.

New Richmond: Steve Lewis.

Final Southern Buckeye Conference American Division finish: Western Brown 1,023, Bethel-Tate 1,032, Clermont Northeastern 1,034, New Richmond 1,115, and Goshen 1,137.

Final Southern Buckeye Conference National Division finish: Batavia 913. East Clinton 1.089, Georgetown 1,113, Blanchester 1,158, and Felicity 1,160.

Final Fort Ancient Valley Conference Buckeye Division finish: Mason 327, Loveland 341, Amelia 343, Harrison 346, Anderson 351, Winton Woods 354, Glen Este 355, and Walnut Hills 373.

Final Greater Miami Conference finish: Middletown 616, Sycamore 622, Fairfield 634, Lakota East 635, Hamilton 655, Lakota West 658, Colerain 639, Oak Hills 671, Princeton 680, and Milford 696.

Girls Tennis

Letterwomen returning

Bethel Tate: Erinn Ballein, a senior.

Clermont Northeastern: Jamee Boyd, a senior, Celia McCarty, a senior, and Cody Patchell, a sophomore.

Felicity: Jessica Manz, a senior.

Goshen: Sierra Billow, a senior.

New Richmond: Alana Burns, a senior, Jamie Clements, a senior, and Tasha Liegel, a junior.

Letterwomen lost

Batavia: Anais Etillieux, Jayme Horne, and Jayne Horne.

New Richmond: Lauren McIlvain.

Final Southern Buckeye Conference American Division finish (final regular season record): Clermont Northeastern 10-2 (10-3), New Richmond 9-3 (11-3), Western Brown 9-3, Bethel-Tate 4-8 (7-8), and Goshen 1-11 (2-14).

Final Southern Buckeye Conference National Division finish (final regular season record): East Clinton 9-2, Batavia 7-4 (7-4), Blanchester 3-8, and Felicity 0-11 (0-12).

Final Fort Ancient Valley Conference Buckeye Division finish (final regular season record): Loveland 7-0, Mason 6-1, Anderson 5-2, Walnut Hills 4-3, Harrison 3-4, Amelia 2-5 (5-9), Glen Este 1-6 (8-8), and Winton Woods 0-7.

Final Greater Miami Conference finish (final regular season record): Princeton 9-0, Lakota East 8-1, Sycamore 7-2, Lakota West 6-3, Oak Hills 4-5, Milford 3-6 (8-8), Middletown 3-6, Colerain 3-6, Fairfield 2-7, and Hamilton 0-9.

Boys Soccer.

Letterman returning

Amelia: Chris Banner, a junior, and Eric Schweinhart, a senior.

Batavia: Jared Burkhart, a senior, Alex Entrup, a senior, Jordan Larrison, a senior, Jason Strine, a senior, and Larry Smith, a junior..

Bethel-Tate: Wade Foley, a senior, Justin Marshall, a senior, and Danny Poe, a senior.

Clermont Northeastern: Craig Havens, a senior.

Glen Este: Brennen Bender, a senior.

Milford: Matt Telting, a senior, Ryan Vonderbrink, a senior, and Ryan Wuest, a senior.

New Richmond: Bill Loyd, a senior, Greg Mott, a senior, and Matt Kilgore, a junior.

Lettermen lost

Amelia: Kyle Anderson, John Knepfle, Josh Reese, and Justin Sprague.

Batavia: Rick Bradburn, Tyler Hart, and Jason Robbe.

Bethel-Tate: Peter Cahall and Kyle Vallejo.

Glen Este: Matt Koewler and Andy Mitchell.

Goshen: Lucas Braun, Nate Freytag, Matt Koch, Mike Rossman, and Logan Singleton.

Milford: Colby Ferguson, Chris Shomo, and Shawn Smith.

New Richmond: Nick Erland, Bryan Leffler, Brian Weber, and Mike Woliver.

Final Southern Buckeye Conference American Division finish (final regular season record): New Richmond 8-0-3 (12-0-4), Bethel-Tate 7-1-3 (8-4-4), Western Brown 5-3-3, Goshen 5-4-2 (7-5-4), and Clermont Northeastern 0-11 (0-14).

Final Southern Buckeye Conference National Division finish (f
inal regular season record): Batavia 5-3-1 (7-6-2), Blanchester 2-6-1, and Georgetown 2-6-1.

Final Fort Ancient Valley Conference Buckeye Division finish (final regular season record): Mason 6-0-1, Anderson 5-0-2, Loveland 5-1-1, Walnut Hills 2-4-1, Amelia 1-3-3 (4-8-6), Glen Este 1-4-2 (4-10-3), Winton Woods 1-4-2, and Harrison 0-5-2.

Final Greater Miami Conference finish (final regular season record): Fairfield 7-1-1, Milford 6-1-2 (16-1-3), Lakota West 5-1-3, Princeton 5-3-1, Colerain 4-4-1, Lakota East 4-4-1, Sycamore 4-4-1, Oak Hills 4-5, Hamilton 1-8, and Middletown 0-9.

Girls Soccer

Letterwomen returning

Amelia: Sarah Vinson, a sophmore, and Katherine Westendorf, a senior.

Batavia: Katie Fink, a senior, Kelly Fink, a senior, and Kristin Robbe, a sophomore.

Clermont Northeastern: Brittany Tedrick, a senior, and Allison Berning, a junior.

Felicity: Angela Dreiling, a senior, Michelle Scheidler, a senior, and Cayla Stutz, a senior.

Glen Este: Jen Keller, a junior, Sara Biebuhr, a senior, and Dana Hutchinson, a sophomore.

Goshen: Holly Henderson, a junior.

Milford: Lauren Bartsch, a senior, Ashely Green, a senior, Caitlin Morgan, a junior, and Alyssa Rich, a sophomore.

New Richmond: Kayla Lavely, a senior, Heather Todd, a senior, and Emily Wheeler, a senior.

Williamsburg: Lindsey Bickett, a senior, Sarah Bourne, a senior, and Miranda Cluxton, a junior.

Letterwomen lost

Amelia: Carrie Ell, Monica Kohnen, Michelle Reinhart, and Rebekah Westendorf.

Batavia: Leah Beard and Jennifer Willman.

Bethel-Tate: Sarah Linneman.

Goshen: Emily Day and Tiffany Reese.

Williamsburg: Esther Garrett.

Final Southern Buckeye Conference American Division finish (final regular season record): New Richmond 10-2-1 (12-2-1), Goshen 10-3 (12-4), Clermont Northeastern 6-4-3 (8-5-3), Bethel-Tate 2-10-1 (3-10-1), and Western Brown 2-10-1.

Final Southern Buckeye Conference National Division finish (final regular season record): Batavia 9-2-2 (9-2-2), Blanchester 7-4-2, Felicity 5-5-3 (5-5-3), Georgetown 4-8-1, and Williamsburg 2-9-2 (2-11-1).

Final Fort Ancient Valley Conference Buckeye Division finish (final regular season record): Mason 7-0-0, Amelia 5-1-1 (10-5-2), Anderson 4-2-1, Loveland 3-2-2, Harrison 2-4-1, Walnut Hills 1-2-4, Glen Este 1-5-1 (4-12-1), and Winton Woods 0-7-0.

Final Greater Miami Conference finish (final regular season record): Lakota East 7-2, Sycamore 7-2, Oak Hils 6-1-1, Milford 6-3 (13-6-1), Lakota West 5-3-1, Colerain 4-4-1, Princeton 3-3-3, Fairfield 2-6-1, Hamilton 1-8, and Middletown 0-8-1.

Boys Water Polo

Lettermen returning

Milford: Elliott Keefer, a senior, Tyler Scheid, a senior, and Luke Wasserman, a senior.

Girls Water Polo

Letterwomen returning

Milford: Katie D’errico, a junior

Letterwomen lost

Milford: Aggie Litzler and Kim Randall.

SHARE: share on facebook share on digg share on linkedin share on stumbleupon email to a friend

Leave a Reply

 
  • Cloudy
    Cloudy
    50°F
    real feel: 48°F
    humidity: 71%
    wind speed: 3 m/s NE
     
  • Holman GMC
  • E.C. Nurre Funeral Homes
  • WOBO 88.7 FM
  • Health Source of Ohio