Clermont County athletes were well represented on the Southern Buckeye Conference autumn season sports all-star teams.
The year in school of each athlete is in parenthesis.
Football
First team
Josh McDavid (12), Tim Rose (12), and Zack Howard (11) of Bethel; Chris Cunningham (12) and Danny Loch (11) of Clermont Northeastern; Josh Fiscus (12), Mike Rossman (12), Ryan Giltz (11), Christian Hubbard (11), and Shaun Larkin (11) of Goshen; and Andre Higgins (12), Jeff Case (11), Mike Dowd (11), and Cody Reardon (10) of New Richmond.
Second team
Thomas Anspach (12), Derek Disbennett (12), and Adam Heist (12) of Bethel; Billy Distler (11), Chris Distler (11), and Rob Rein (11) of Clermont Northeastern; Harold Golden (12), Nick Hughes (12), Seth Burns (11), and Jake Rose (11) of Goshen; and Will Lawson (12), Eric McMonigle (12), and Michael Dean (11) of New Richmond.
Final conference record (overall record): Western Brown 7-1, Goshen 5-3 (5-5), NR 4-4 (5-5), Bethel 3-5 (5-5), and CNE 1-7 (1-9).
Boys Cross Country
First team
David Brown (12), Matt Koch (12), Mike Rossman (12), Logan Singleton (12), and Robert Romeo (11) of Goshen and Adam Wolf (12), Eric Finan (11), and Ian Perkins (11) of New Richmond.
Second team
Aaron Egan (12), Taylor Andrews (11), and Ben Werle (10) of New Richmond and Mario Leonard (10) of Clermont Northeastern.
Runner of the year
Eric Finan
Coach of the year
Ron Edwards of Goshen.
Final conference score
Goshen 24, NR 35, and Bethel 62.
Girls Cross Country
First team
Elizabeth Reed (12) and Tarah Cole (10) of Bethel and Alana Kennedy (9) of New Richmond.
Second team
Laura Matthews (12), Melissa Taylor (12), and Kayla Weaver (12) of Bethel; Colleen Foote (10) and Staci Hicks (10) of Goshen; and Annie Hartigan (9) of New Richmond.
Runner of the year
Alana Kennedy
Final conference score
Western 30, Bethel 53, Goshen 80, NR 89, and Georgetown 109.
Volleyball
First team
Megan Messinger (12), Casey Walden (12), Erin Connor (11), and Emma Keough (11) of Clermont Northeastern; Amanda Smith (12) of Goshen; and Megan Bevins (11) of New Richmond.
Second team
Morgan Ross (12) and Lyndsey Waldman (11) of Clermont Northeastern; Bobbi Endicott (12) of Goshen; and Becca Morrow (12) of Bethel.
Player of the year
Emma Keough
Coach of the year
Cindy Dorsey of Clermont Northeastern.
Final conference record
CNE 14-0 (18-0), Western 10-4, Goshen 7-7 (9-11), NR 2-12 (3-18), and Bethel 0-14 (1-15).
Boys Golf
First team
P. J. Canter (11) of Bethel; Sean Roy (12) and Travis Powell (11) of Clermont Northeastern; Steve Lewis (12) of New Richmond; and Kevin Hornsby (10) of Goshen.
Second team
Colin Smith (12), Tyler Pace (11), and Luke Parker (9) of Bethel; Bryan Althammer (12) and Josh Noland (12) of Clermont Northeastern; and Justin Boone (12) of Goshen.
Player of the year
P. J. Canter
Final conference score
Western 1023, Bethel 1032, CNE 1034, NR 1115, and Goshen 1137.
Girls Tennis
First team
Jamee Boyd (11) and Celia McCarty (11) of Clermont Northeastern; Alana Burns (11) and Jamie Clements (11) of New Richmond; Erinn Ballein (11) of Bethel; and Sierra Billow (11) of Goshen.
Second team
Cody Patchell (9) of Clermont Northeastern and Lauren McIlvain (12) and Tasha Liegel (10) of New Richmond.
Player of the year
Jamee Boyd
Coach of the year
Tonia A. Murphy of Clermont Northeastern.
Final conference record
CNE 10-2 (10-3), NR 9-3 (11-3), Western 9-3, Bethel 4-8 (7-8), and Goshen 1-11 (2-14).
Boys Soccer
First team
Brian Weber (12) and Greg Mott (11) of New Richmond; Peter Cahall (12), Kyle Vallejo (12), Justin Marshall (11), and Danny Poe (11), of Bethel; and Lucas Braun (12), Matt Koch (12), and Mike Rossman (12) of Goshen.
Second team
Nick Erland (12), Bryan Leffler (12), Mike Woliver (12), Bill Loyd (11), and Matt Kilgore (10) of New Richmond; Wade Foley (11) of Bethel; Nate Freytag (12) and Logan Singleton (12) of Goshen; and Craig Havens (11) of Clermont Northeastern.
Coach of the year
Bill Harris of New Richmond.
Final conference record
NR 8-0-3 (12-0-4), Bethel 7-1-3 (8-4-4), Western 5-3-3, Goshen 5-4-2 (7-5-4), and CNE 0-11 (0-14).
Girls Soccer
First team
Kayla Lavely (11), Heather Todd (11), and Emily Wheeler (11) of New Richmond; Emily Day (12), Tiffany Reese (12), and Holly Henderson (10) of Goshen; Brittany Tedrick (11) and Allison Berning (10) of Clermont Northeastern; and Sarah Linneman (12) of Bethel.
Player of the year
Emily Wheeler
Coach of the year
Denny Hopewell of New Richmond.
Final conference record
NR 10-2-1 (12-2-1), Goshen 10-3 (12-4), CNE 6-4-3 (8-5-3), Bethel 2-10-1 (3-10-1), and Western 2-10-1.