Eagles elected to GMC autumn all-star squads

December 1st, 2005    Author: Richard Crawford    Filed Under: Sports

The head coaches of the Greater Miami Conference selected several Milford athletes to their respective autumn sports all-star teams.

Football

Final conference record (regular season record)

Colerain 7-0, Fairfield 7-0, Lakota West 6-1, Lakota East 5-2, Oak Hills 3-4, Hamilton 2-5, Sycamore 2-5, Milford 1-6 (2-8), Middletown 1-6, and Princeton 1-6.

Boys Cross Country

First team

Craig Belliston, senior, and Nathan Bullock, junior.

Second team

Chris Myers, junior.

Final conference score

Middletown 43, Sycamore 62, Milford 92, West 97, Colerain 116, Fairfield 158, OH 166, East 174, and Princeton 250.

Girls Cross Country

Final conference score

Colerain 28, OH 70, Sycamore 101, West 107, East 108, Middletown 164, Milford 176, Princeton 196, and Fairfield 221.

Volleyball

Second team

Rachael Huebener, senior.

Final conference record

West 9-0, East 8-1, OH 7-2, Colerain 5-4, Milford 4-5 (10-12), Hamilton 4-5, Fairfield 3-6, Sycamore 3-6, Middletown 2-7, and Princeton 0-9.

Boys Golf

Second team

Nick Barlow, senior.

Final conference tournament score

Middletown 616, Sycamore 622, Fairfield 634, East 635, Hamilton 655, West 658, Colerain 659, OH 671, Princeton 680, and Milford 696.

Girls Golf

Final conference tournament score

West 664, Sycamore 732, East 739, OH 754, Princeton 781, Milford 815, Colerain 829, Middletown 838, Hamilton 847, and Fairfield 900.

Girls Tennis

Final conference record

Princeton 9-0, East 8-1, Sycamore 7-2, West 6-3, OH 4-5, Milford 3-6 (8-8), Middletown 3-6, Colerain 3-6, Fairfield 2-7, and Harrison 0-9.

Final conference tournament score

Princeton 55, East 40, Sycamore 37, Milford 28, Middletown 27, West 26, Colerain 22, Fairfield 18, OH 18, and Hamilton 9.

Final conference ranking (combination of regular season and conference tournament finishes)

Princeton 22, East 18, Sycamore 16, West 12, Millford 11, Middletown 10, OH 9, Colerain 8, Fairfield 5, and Hamilton 2.

Boys Soccer

First team

Colby Ferguson, senior, Chris Shomo, senior, Matt Telting, junior, and Ryan Wuest, junior.

Second team

Shawn Smith, senior, and Ryan Vonderbrink, junior.

Final conference record

Fairfield 7-1-1, Milford 6-1-2 (16-1-3), West 5-1-3, Princeton 5-3-1, Colerain 4-4-1, East 4-4-1, Sycamore 4-4-1, OH 4-5, Hamilton 1-8, and Middletown 0-9.

Girls Soccer

First team

Caitlin Morgan, sophomore, and Alyssa Rich, freshman.

Second team

Lauren Bartsch, junior, and Ashley Green, junior.

Co-Coach of the year

Tara Riffle-Murray of Lakota East, a Glen Este graduate.

Final conference record

East 7-2, Sycamore 7-2, OH(6-1-1, Milford 6-3 (13-6-1), West 5-3-1, Colerain 4-4-1, Princeton 3-3-3, Fairfield 2-6-1, Hamilton 1-8, and Middletown 0-8-1.

Following are all-state selections.

Boys Water Polo

First team

Elliott Keefer, junior field player.

Second team

Luke Wasserman, junior field player.

Third team

Tyler Scheid, junior goalie.

Girls Water Polo

Second team

Kim Randall, senior field player, and Aggie Litzler, senior goalie.

Third team

Katie D

SHARE: share on facebook share on digg share on linkedin share on stumbleupon email to a friend

Leave a Reply

 
  • Cloudy
    Cloudy
    73°F
    real feel: 70°F
    humidity: 60%
    wind speed: 4 m/s NW
     
  • E.C. Nurre Funeral Homes
  • E.C. Nurre Funeral Homes
  • WOBO 88.7 FM
  • Health Source of Ohio